Останні публікації
- Коллизия норм, имеющих одинаковую юридическую силу. Постановление Пленума Верховного суда Украины (извлечение)
- Колізія норм, що мають однакову юридичну силу. Постанова Пленуму Верховного суду України (витяг)
- Формирование повестки дня общего собрания акционерного общества. Аферы. Гринмэйл (корпоративный шантаж)
- Приложения к договору
- Договор заключенный в порядке почтовой переписки
Корисні посилання
| Призначення науково-правової експертизи дає підстави для зупинення провадження у справі |
| Субота, 25 липня 2009 09:02 |
|
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 06 березня 2008 р. № 60/19-05/5-07
Рішенням від 12.07.07 господарського суду міста Києва в задоволенні позовних вимог Товариству відмовлено. Не погодившись з вказаним рішенням Товариство звернулось до суду з апеляційною скаргою, яка ухвалою від 14.08.07 Київського міжобласного апеляційного господарського суду була прийнята до провадження та призначена до розгляду у судовому засіданні. Правовий аналіз матеріалів справи свідчить, що 17.10.07 до Київського міжобласного апеляційного господарського суду Товариством було подано клопотання про призначення експертизи по справі /т. 4 а.с. 144/. Ухвалою від 25.10.07 Київського міжобласного апеляційного господарського суду Інституту держави і права ім.Корецького було доручено провести науково-правову експертизу, для проведення якої матеріали справи направлено до зазначеного інституту.Провадження у справі зупинено до отримання з Інституту держави і права ім.Корецького висновку науково-правової експертизи, призначеної по справі.
Розглянувши матеріали справи, касаційну скаргу, уточнення до неї, відзиви на касаційну скаргу, заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи, Прокурора, суддю-доповідача по справі, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Колегія суддів Вищого господарського суду України враховує, що відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою, зокрема, у випадку призначення судової експертизи. За змістом ч. 2 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції. Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що з урахуванням того, що оскаржена ухвала суду містить положення про призначення експертизи у справі, то з урахуванням зазначених процесуальних норм апеляційний суд мав правові підстави для зупинення провадження у справі.При цьому, колегія суддів Вищого господарського суду України звертає увагу на те, що за змістом ч. 3 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України господарський суд поновлює провадження у справі після усунення обставин, що зумовили його зупинення. Як свідчить правовий аналіз, матеріали справи на момент перегляду справи в касаційному порядку вже містять висновок науково-правової експертизи (від 28.11.07 № 126/232-е /т. 4 а.с. 164-174/), призначеної оскарженою ухвалою суду.Таким чином, з урахуванням того, що експертизу по справі закінчено, фактично, за умови відсутності касаційної скарги у справі, у апеляційного суду були б наявні підстави для поновлення провадження по справі.З урахуванням наведених правових положень колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що доводи, викладені Фондом в касаційній скарзі, є необґрунтованими, оскільки вони спростовуються матеріалами справи і не відповідають вимогам закону. Разом з тим, колегія суддів Вищого господарського суду України звертає увагу на те, згідно ч.ч. 5, 6 ст. 41 Господарського процесуального кодексу України висновок судового експерта для господарського суду не є обов'язковим і оцінюється господарським судом за правилами, встановленими ст. 43 цього Кодексу. Водночас, встановлено, що відхилення господарським судом висновку судового експерта повинно бути мотивованим у рішенні. Аналогічне положення міститься в пункті третьому Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.97 № 8 "Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах", яким визначено, що при дослідженні висновку експерта суди повинні виходити з того, що висновок експерта не має наперед встановленої сили та переваги над іншими джерелами доказів, підлягає перевірці й оцінці за внутрішнім переконанням суду, яке має ґрунтуватися на всебічному, повному й об'єктивному розгляді всіх обставин справи у сукупності. Колегія суддів Вищого господарського суду України під час перегляду даної справи в касаційному порядку обмежилась перевіркою застосування лише норм процесуального права, та не досліджувала підставність та правильність застосування судами норм матеріального права по суті спору. Відповідно до роз’яснень Пленуму Верховного суду України, викладених у пункті 1 Постанови від 29.12.76 № 11 "Про судове рішення", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши всі обставини справи, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин. Під час розгляду справи апеляційному суду слід взяти до уваги викладене в цій постанові, вжити всі передбачені законом засоби для всебічного, повного і об'єктивного встановлення обставин справи, прав і обов'язків сторін і в залежності від встановленого та у відповідності з чинним законодавством вирішити спір по суті. Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів ПОСТАНОВИЛА:
Ключові слова: судова практика, постанова, ВГСУ, висновок науково-правової експертизи, зупинення провадження у справі |
| Останнє оновлення на Субота, 12 грудня 2009 14:36 |
Опитування
Популярні статті
- Закон Украины о судебной экспертизе
- Права милиции. Извлечение из Закона Украины "О милиции"
- Порядок проведення позапланової, камеральної, документальної (невиїзної) перевірки. Наказ ДПА
- Основания и условия проведения налоговой плановых и внеплановых налоговых проверок. Извлечение из Закона о Государственной налоговой службе.
- Нужно ли разрешение суда на проведение внеплановой выездной проверки. Разъяснение минюста относительно статьи 11-1 Закона Украины "О Государственной налоговой службе"
- Коллизия норм, имеющих одинаковую юридическую силу. Постановление Пленума Верховного суда Украины (извлечение)
- Аттестация и государственная регистрация методик проведения судебных экспертиз